Varibelt VX D1778-14M-40
Varibelt VX D1778-14M-40
Varibelt VX D1778-14M-40 Double Sided Synchronous Timing Belt, Rubber, Fiber glass cord, (Pack of 1)
4 in stock
Double Sided 14 mm Pitch HTD® Timing Belts High modulus Fiber loaded Polychloroprene rubber compound
Fiber-glass cord provides superior tensile strength and minimum elongation
Stretchable nylon fabric covers the teeth for high abrasion resistance
Additional information
| Weight | 31.72 oz |
|---|---|
| Dimensions | 70 × 1.57 × 2 in |